جادوئیت Jadeiteشناسنامه سنگ
رنگ  
 شفافیت نیمه شفاف تا کدر
 سختی مو ۷-۶٫۵
 وزن مخصوص ۳٫۴۰-۳٫۲۵
 ضریب شکست نوری ۱٫۶۶۷-۱٫۶۵۴
 خواص نوری Bدو محوره(+)
 بازگشت نوری DR
 شکست دوگانه ۰٫۰۲۰-۰٫۰۱۳
 تفرق نور
 سیستم کریستالی منوکلینیک
 رنگ سائیدگی سفید
 فرم شکستگی دانه دانه،گوشه دار
 کیلواژ ناقص
 جلاء چرب تا شیشه ای
 ترکیب شیمیایی NaAlsio2o6
 جرم مولکولی (gm) ۲۰۵٫۰۳
 فلورسانس سبز-آبی متمایل به خاکستری
jadeite.3


توصیف کلی

نام جادوئیت برگرفته از واژه ی اسپانیولی (Piedra de Jade) به معنی سنگ قولنج می باشد. در گذشته معتقد بودند استفاده از این سنگ موجب درمان قولنج می شود.
جادوئیت نوعی پیروکسین با بلورهایی درهم رشد کرده و ادغام شده است که در سنگ های دگرگونی و آبرفتی یافت می شود. این کانی در طبیعت با رنگ های بی رنگ، سفید، سبز روشن، سبز زمردی، زرد، آبی، آبی مایل به ارغوانی، بنفش، صورتی، نارنجی و سیاه دیده می شود. عامل رنگ دهنده در جادوئیت های سبز حضور عنصر کروم است. از نکته های شاخص این کانی در مقایسه با دیگر کانی ها سختی بالای آن می باشد؛ سختی آن به گونه ای است که در گذشته در ساخت تبر و ابزارآلات نظامی از آن استفاده می کردند. این کانی زود گداز است و به شیشه نیمه شفاف تبدیل می شود؛ همچنین در مقابل ضربه، فشار و اسید ها مقاوم بوده و شفافیت فاکتور مهمی در ارزش گذاری جادوئیت می باشد. به همین دلیل برای بالا بودن شفافیت، آن را ترمیم (Treatment) می کنند.
از تولید کنندگان بزرگ این کانی می توان به کشورهای برمه، گواتمالا، چین، مکزیک، ژاپن و آمریکا اشاره کرد، البته جادوئیت های برمه از کیفیت بالاتری نسبت به دیگر کشورها برخوردار است.
اعتقادات: باعث افزایش شادی روح و روان می گردد همچنین قدرت عشق و دلباختگی را به وجود می آورد و برای درمان بیماری های کلیوی، قلبی و گوارشی نیز توصیه شده است.
اسامی دیگر: یشم سبز، ژادوئیت، ژاد( .Yu-Stone,( Jade

jadeite.2
jadeite.1

اعتقادات

باعث افزایش شادی روح و روان می گردد همچنین قدرت عشق و دلباختگی را به وجود می آورد و برای درمان بیماری های کلیوی، قلبی و گوارشی نیز توصیه شده است.

عنوان

نام جادوئیت برگرفته از واژه ی اسپانیولی (Piedra de Jade) به معنی سنگ قولنج می باشد. در گذشته معتقد بودند استفاده از این سنگ موجب درمان قولنج می شود.

چرا مجذوب این سنگ می شویم؟

یشم موسیقایی

یشم موسیقایی

اگر ضربه ای به انگشترهای سنگ یشم وارد شود، صدای موسیقایی از آن به گوش می رسد. در دربار چین سازهای زنگی از جنس یشم می آویختند و از آن برای نواختن اعلان خاص استفاده می کردند.

سخت اما نه خیلی سخت

سخت اما نه خیلی سخت

سخت بودن سنگ ها امر غیرعادی نیست، اما سنگ های یشم، هر دو نوع آن، سنگ های بسیار سختی هستند. چاقوهای سنگی و سرتبرها معمولاً از یشم ساخته شده اند.

تلالو در نور

تلالو در نور

ساختار سنگ یشمی به گونه ای است که نور را پراکنده می کند. اگر به درستی برش بخورد، هنگام تابش نور از پشت به قسمت سفید رنگ سنگ که خال های سبز دارد بتابد، رنگ آن کاملاً سبز به نظر می رسد.

نمونه های مشهور
فاکتورهای کیفی

مشاهده سایر گوهرها