آمتیست Amethystشناسنامه سنگ
رنگ  
 شفافیت  شفاف تا نیمه شفاف
 سختی مو  ۷
 وزن مخصوص  ۲٫۶۵
 ضریب شکست نوری  ۱٫۵۵۴-۱٫۵۵۳
 خواص نوری  U تک محوره (+)
 بازگشت نوری  DR
 شکست دوگانه  ۰٫۰۰۹
 تفرق نور  ۰٫۰۱۳
 سیستم کریستالی  هگزاگونال (تری گونال)
 رنگ سائیدگی  سفید
 فرم شکستگی  صدفی
 کیلواژ  ندارد
 جلاء  شیشه ای
 ترکیب شیمیایی  Sio2
 جرم مولکولی (gm)  ۶۰٫۰۸
 فلورسانس  ندارد
amethyst.3


توصیف کلی

آمتیست یک سنگ با ارزش در گروه کوارتزها می باشد و اغلب در جواهرات استفاده می شود نام آمتیست از ریشه یونانی به معنی مست نبودن گرفته شده آنها بر این باوربودند این سنگ از مالکش در برابر مستی محافظت می کند. در قرون وسطی نیز سربازان، آمتیست را به عنوان طلسم محافظت کننده از آنها در جنگ حمل می کردند زیرا آنها عقیده داشتند آمتیست مردم را شفا می دهد و موجب بهبود درد های ناحیه سر، میگرن و فشار های عصبی و سیستم کلی بدن می شود؛ در ضمن بهترین هدیه روز ولنتاین (١۴ فوریه) بوده زیرا موجب استحکام عشق بین زوج ها می شود. در صورتی که تابش نور خورشید باعث تغییر رنگ در بلورهای آمتیست شود می توان آن را به وسیله اشعه x به رنگ اولیه باز گرداند. به وسیله حرارت نیز در دمای (۴۷٠ الی ۷۵٠) درجه سانتی گراد می توان رنگ بلور را به زرد روشن، قرمز، قهوه ای، سبز و یا بیرنگ تبدیل کرد. آمتیست در اثر حرارت تغییر رنگ داده و به سیترین تبدیل می شود. در گذشته عامل رنگ دهنده آمتیست را حضور عنصر منگنز می دانستند اما پس از تحقیقات بیشتر دراین کانی وجود عنصر آهن نیز مورد تأیید قرار گرفت. معمولاً آمتیست های مرغوب را در سنگ های رسوبی می توان یافت که (برزیل، اروگوئه، ماداگاسکار) سه کشور تولید کننده عمده این کانی می باشند. در سال ١٩٠٠ بزرگترین سنگ (Rough) جهان به وزن تقریبی ۸ تن به رنگ سیاه و بنفش در برزیل یافت شد و در گنجینه برزیل در موزه واشنگتن نگهداری می شود. در جولای ١٩٩۳ نیز (Rough) آمتیسی در معدن (Maine) آمریکا یافت شد که شامل ١٠٠ کیلو گرم آمتیس قابل تراش بود برخی از کریستال های آن به طول ١٩ سانتی متر نیز می رسیدند. در ایران نیز مناطقی وجود دارد که آمتیست پیدا می شود مانند (کوه تشناب خور، کوه گبری رفسنجان و منطقه ترکمنچای نزدیک میانه) البته در منطقه میانه آمتیست های مرغوب تر که اندازه آنها به ۳ سانتی مترهم می رسد یافت می شود.

amethyst.1
amethyst.2

اسامی دیگر

از اسامی دیگر آمتیست می توان به جمست، گمست، کوارتز بنفش، یاقوت ارغوانی، سفایر بنفش وSpirit Quartz, Lavendine نام برد.

استخراج کنندگان

از بزرگ ترین استخراج کنندگان این کانی می توان به کشور های برزیل، اروگوئه، ماداگاسکار، روسیه، استرالیا، زیمبابوه، نامیبیا، آمریکا و آلمان اشاره کرد.

چرا مجذوب این سنگ می شویم؟

آمترین

آمترین

در کشور بولیوی آمتیست و کوارتز لیمویی رنگ در یک کریستال شکل می گیرند. سنگ بی نظیری که آمترین نام دارند و ترکیبی از دو رنگ بنفش و زرد است.

مقرون به صرفه

مقرون به صرفه

حتی مرغوب ترین سنگ آمتیست هم قیمت معقولی دارد. تا زمانیکه فی قیراط سنگ با بزرگتر شدن سایز آن افزایش نیابد، قیمت سنگ های بزرگ هم همچنان مقرون به صرفه خواهد بود

عتیق ژئود

عتیق ژئود

در مناطق غنی از سنگ، مانند برزیل، گاهی آمتیست در دل سنگ کریستالی و توخالی ژئود شکل می گیرد و آنقدر بزرگ است که می توان روی آن ایستاد

نمونه های مشهور
فاکتورهای کیفی

مشاهده سایر گوهرها