آمترین Ametrineشناسنامه سنگ
رنگ  
 شفافیت  شفاف
 سختی مو  ۷
 وزن مخصوص  ۲٫۶۵
 ضریب شکست نوری  ۱٫۵۵۴-۱٫۵۵۳
 خواص نوری  U تک محوره (+)
 بازگشت نوری  DR
 شکست دوگانه  ۰٫۰۰۹
 تفرق نور  ۰٫۰۱۳
 سیستم کریستالی  هگزاگونال (تری گونال)
 رنگ سائیدگی  سفید
 فرم شکستگی  صدفی
 کیلواژ  ندارد
 جلاء  شیشه ای
 ترکیب شیمیایی  Sio2
 جرم مولکولی (gm)  ۶۰٫۰۸
 فلورسانس  ضعیف (آبی)
ametrin.3


توصیف کلی

آمترین یا تریستین (Trystine) که در موارد تجاری بولیویانیت (Bolivianite) نیز نامیده می شود. عده ای بر این باورند داشتن این سنگ باعث تعادل بین زندگی مادی و ومعنوی می شود همچنین برای تقویت اعصاب و درمان نارحتی های عصبی و افسردگی بسیار مؤثر است.
آمترین به طور طبیعی یک کوارتز است که از ترکیب ۵٠/۵٠ آمتیست و سیترین به وجود می آید این سنگ مخلوطی از رنگ ارغوانی و رنگ لیمویی با مناطقی به رنگ زرشکی به همراه زرد یا نارنجی می باشد. رنگ قابل نمایان در داخل آمترین به دلیل اکسید آهن در داخل کریستال است و در زمان شکل گیری کریستال به علت تغییر دما به وجود می آید. افسانه ای وجود دارد که آمترین اولین بار در اروپا به وسیله (Conquistador) به ملکه ی اسپانیا هدیه شد و بعد از آن معدن آناهی (Anahi) در بولیوی به عنوان جهیزیه به ملکه داده شد. تقریباً همه ی آمترین های تجاری در دسترس از معدن آناهی(Anahi) واقع در شرق بولیوی استخراج می شوند البته معادنی نیز در هند و برزیل وجود دارند ولی از لحاظ ابعاد و کیفیت قابل قیاس با معدن بولیوی نیستند.
در سال ١٩٩۴ یک آزمایشگاه روسی اقدام به تولید آمترین های مصنوعی به رنگ های زرد- سبزیا آبی- طلایی کرد؛ البته این رنگ ها صرفاً در سنگ های مصنوعی دیده می شود. برای تشخیص سنگ مصنوعی از طبیعی کافیست سنگ را به حالت چپ و راست چرخانده، در صورتی که در میان سنگ کریستال بی رنگ شبیه مستطیل دیدیم به این موضوع پی می بریم که سنگ مصنوعی است ؛ در ضمن Gas bubble نیز یکی از فاکتورهای مصنوعی بودن سنگ است.

Slide background
Slide background

چرا مجذوب این سنگ می شویم؟

برش های الهام بخش

برش های الهام بخش

افرادی که این سنگ را برش می دهند همواره در پی آنند که زیبایی سنگ آمترین را هرچه بیشتر نشان دهند

نایاب بودن

نایاب بودن

سنگ آمترین تنها یک منبع تجاری دارد به همین دلیل به مقدار محدودی تولید می شود.

منحصر به فرد بودن

منحصر به فرد بودن

هیچ دو سنگ آمترین مانند هم نیستند چون هر یک ترکیب رنگ منحصر بفردی دارد.

فاکتورهای کیفی

مشاهده سایر گوهرها