اپال Opalشناسنامه سنگ
رنگ  
 شفافیت  شفاف تا مات
 سختی مو  ۶٫۵-۵٫۵
 وزن مخصوص  ۲٫۲۳-۱٫۲۵
 ضریب شکست نوری  ۱٫۴۷-۱٫۳۷
 خواص نوری  _
 بازگشت نوری SR
 شکست دوگانه  ندارد
 تفرق نور  ندارد
 سیستم کریستالی  بی شکل (آمورف)
 رنگ سائیدگی  سفید
 فرم شکستگی  صدفی،ناهموار
 کیلواژ  ندارد
 جلاء  شیشه ای تا رزینی
 ترکیب شیمیایی  Sio2nH2O
 جرم مولکولی (gm)  ۸۷٫۱۱
 فلورسانس  قوی
opal.3


توصیف کلی

نام اپال برگرفته از واژه ی یونانی (Opalus) به معنی تغییر رنگ می باشد. البته در زبان سانسکریت واژه (Upala) به معنی سنگ قیمتی هم اشاره ای به اپال می کند.
اپال ترکیبی از سیلیس و آب است که به صورت ژله سخت شده در حفره های سنگ های رسوبی یا رگه ای سنگ آتشفشانی یافت می شود.
این گوهر زیبا در طبیعت با رنگ های سفید، زرد، سبز، آبی، نارنجی، قرمز، قرمز گل بهی، صورتی، زیتونی، قهوه ای و سیاه یافت می شود. در بین آن ها رنگ سیاه کمیاب است و دارای ارزش بالایی می باشد، در حالی که رنگ سفید و سبز در بین مردم از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اپال دارای پدیده (اپالسنس) بازی رنگ می باشد که خود عامل مهمی درافزایش زیبایی و ارزش اپال می باشد.
معمولاً بین ۳تا ١٠درصد وزن اپال ها را آب تشکیل داده که می تواند مقدار آن تا ۳٠درصد هم برسد. از این بابت توصیه شده است که مواقعی آن را در داخل آب گذاشته تا درخشش رنگی و رطوبتش حفظ شود، در غیر این صورت ترک می خورد. اپال گوهری حساس است در صورت برخورد با عطر، ادکلن و لوازم آرایشی آسیب می بیند؛ همچنین نور آفتاب در مدت طولانی و حرارت اثر تخریب کنندگی بر آن دارند .اسیدها و مواد قلیائی نیز بر قدرت قوس قزحی اپال تأثیر منفی می گذارند. قابل توجه است که برای شستشو و تمیز کردن اپال ها نباید از التراسونیک و بخار شور استفاده کرد.
اپال سنگ ملی استرالیا محسوب می شود و نزدیک به ٩۵درصد اپال های جهان در این کشور تولید می گردد، البته در کشورهای برزیل، مکزیک، آمریکا، چک، اسلوواکی، هندوراس، اتیوپی و گواتمالا هم یافت می شود ولی آنها از لحاط کیفیت قابل قیاس با اوپال های استرالیایی نیستند.
اعتقادات: موجب بالا رفتن بصیرت و تقویت صفت های خوب در مالکش می شود ؛ همچنین مانع از افسردگی رخوت و سستی می گردد. برای معده، روده و ورم معده هم مؤثر است.
اسامی دیگر: سنگ هفت رنگ، اُپالسنت Precious Opal.

Satellite-11
Satellite1
boulder_matrix_opal_blue_4_
Coober_Pedy_Opal_Doublet
footer-opal1
front-page-opal
opal1
Opal_from_Yowah_Queensland_Australia_2

اعتقادات

موجب بالا رفتن بصیرت و تقویت صفت های خوب در مالکش می شود ؛ همچنین مانع از افسردگی رخوت و سستی می گردد. برای معده، روده و ورم معده هم مؤثر است،از دیگر
اسامی آن می توان به سنگ هفت رنگ، اُپالسنت Precious Opal اشاره کرد.

تولیدکنندگان

اپال سنگ ملی استرالیا محسوب می شود و نزدیک به ٩۵درصد اپال های جهان در این کشور تولید می گردد، البته در کشورهای برزیل، مکزیک، آمریکا، چک، اسلوواکی، هندوراس، اتیوپی و گواتمالا هم یافت می شود ولی آنها از لحاط کیفیت قابل قیاس با اوپال های استرالیایی نیستند.

چرا مجذوب این سنگ می شویم؟

منحصربفرد بودن

منحصربفرد بودن

چیدمان قطرات سیلیکایی در سنگ اوپال شکل ها و رنگ های مختلفی به آن می دهد. هیجچ دو سنگ اوپال دقیقاً مانند هم نیستند.

تلالو در نور

تلالو در نور

رقص نور در سنگ اوپال باعث شکست نور در قطرات سیلیکایی می شود که مانند توپ کوچک پینگ پونگ درون جعبه ای گرفته اند.

شکل گیری

شکل گیری

بعد از شکل گیری سنگ اوپال، ژل سیلیکا شکاف های سنگ را پر می کند. سیلیکا، همانند بخار آب، شکلی مانند قطرات ریز به خود می گیرد.

نمونه های مشهور
فاکتورهای کیفی

مشاهده سایر گوهرها